Milli eğitim tarafından Yeni Korona Virüsü ile ilgili eğitimler başlıyor. Planlanan eğitimler corona virüsü hakkında toplumda oluşan panik ortamının giderilmesi için velileri de kapsamaktadır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Selçuk aileleri, okullarda koronavirüsüne karşı yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Korona Virüsü Hatırlatması

Corona Virüsü Öğrenciler

T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü corona virüsü hakkında ‘Okul Bilgi Notu’ ve ‘Veli Bilgi Notu’şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı göndererek okullarda da dağıtılmasını istedi. Kış aylarında, özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında sayı artmaktadır. Solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunmak için okullarda dikkat edilmesi gereken konulara yönelik Okul Bilgi Notu tüm okullara gönderildi. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı EK-2 ‘Veli Bilgi Notu’ okullar aracılığı ile velilere iletildi.

Bu bilgi notu öğrencilerin ve velilerin solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yöntemlerine yönelik hatırlatma yapılması amacıyla hazırlandı.

Çin ‘de ilk vakaların görülmesinden sonra tüm dünyaya yayılan yeni koronavirüsü ( 2019n-Cov) Türkiye’de tespit edilmedi. Türkiye genelinde ülkeye girişini engellemek için korona virüse yönelik tüm tedbirler alındı.

Okullarda Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Tedbirler:

Sağlık Bakanlığı Halk sağlığı Merkezi tarafından hatırlatılan ve dikkat edilmesi gereken kurallar:

 • Okullarda kış ayları da dahil sınıflar ve diğer kapalı alanlar sık havalandırılmalıdır.
 • Eller sık yıkanmalı, kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında, ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir. (Bknz. Doğru El Yıkamanın Aşamaları)
 • Her tuvalet kullanımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Her tuvalet kullanımı sonrasında klozet kapağı kapatılmalı ve sonra sifon çekilmelidir.
 • Özellikle kış aylarında tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmalıdır. Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında; ağız ve burun, mendil ya da mendil bulunmadığı durumlarda dirsek içi ile kapatılmalıdır.
 • Kâğıt mendil kullanıldıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalıdır.
 • Öğrencide ateş, öksürük gibi solunum yolu hastalığı belirtileri varlığında evde istirahat etmesi sağlanmalıdır.
 • Hastalık döneminde bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgi almak için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sayfası (www.hsgm.saglik.gov.tr) ziyaret edilebilir.

 

El Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 

Doğru el yıkama ile enfeksiyon ve mikroplardan elimizi tamamen arındırmak mümkündür. El temizliği uygun sabun kullanılması ile birlikte köpüğün iyice köpürtülmesi gereklidir. Tüm parmak araları, uçları, avuç içi ovulmalıdır. Eller bolca suyla durulanarak temiz bir havlu veya kağıt havlu ile durulanmalıdır.

 

Virüslere ve Mikroplara Karşı El Dezenfektanı

Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara temas etmek ile bulaştığından, eller sık sık yıkanmalı kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır. Rubbermaid sağlık sertifikalı ürünleri etkili hijyen ve temizlik için önerilmektedir.  Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC-Centers for Disease Control and Prevention) tarafından belirlenen hijyen ve sağlık isterleri ön planda tutularak ve referans alınarak üretilen ürünler ile Yeni Koronavirüsüne karşı daha etkili önlemler alınmış olacaktır.

Rubbermaid El Dezenfektanı ve Zenginleştirilmiş Foam Köpük ürünleri mikroplara karşı ileri düzeyde etkili olduğu sertifikalarla belirlenmiştir.

 • PH Dengeli
 • Antimikrobiyal (%99.99 mikropları karşı etkili)
 • NSF E2 – E3 sertifikalı köpük alkol el dezenfektanı formülü

NSF International:  Ann Arbor, Michigan merkezli bağımsız bir Amerikan ürün testi, inceleme ve belgelendirme kuruluşudur.

 • Rubbermaid Sıvı Sabunlardaki Yoğun sıvı oranı bir dolumda 2750 kez aynı kalitede el yıkama imkanı sağlamaktadır. Her sıkımda 0.4ml sıvı tüm mikropları yok etmektedir.