Yeni Korona Virüs Nedir?

Virüs, solunum yolu kanalıyla enfeksiyon oluşturmaktadır.  T.C Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından da hazırlanan ayrıntılı Korona Virüs raporunda COVID-19 olarak adlandırılmaktadır.  COVID-19 ( 2019-n CoV Hastalığı) Rehberi bugünlerde cereyan eden son güncellemeleri de ayrıntılı olarak aktarmıştır.

Korona Virüsü teşhis ve tespit edilen ülkeler hangisidir?

Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere, Singapur, İran, Tayland, Japonya, Hong Kong, Güney Kore ve son olarak da İtalya eklenmiştir.

Korana Virüs’ün Tanımı

Koronavirüs’ler oldukça tehlikeli olan bir virüs ailesidir. Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Taç şeklinde olduğu mikroskop ortamında incelenmiştir. Corona Virüs (taçlı Virüs) ismi verilmiştir.

Coronavirüs’ler hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık oluşturabilir. Bu hayvanlar T.C Sağlık Bakanlığı 2019-n CoV rehberinde geçen yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda evcil ve yabani hayvanlarda bulunabilmektedir.

Koranavirüs ilk nezaman ortaya çıkmıştır?

Aslında 1960  larda bir virüs familyasından görülmüştür. Acil durum vakası olarak 2003 yılında daha önceden bilinmeyen bir virüs olarak ortaya çıkmış, yüzlerce insanın hayatına mal olmuştur.

Daha sonra 2012 yılında insanda ilk defa tekrar Suudi Arabistan’da tanımlanmış ve Ürdün de daha öncesinde ilk vakaların gerçekleştiği anlaşılmıştır.

31 Aralık 2019 ise Dünya Sağlık Örgütü Koranavirüs için Çin merkezli akciğer iltihaplanları şeklinde vakaları bildirmiştir. Vuhan kenti ise Çin’in bir eyalatidir ve hastalığın ilk yayıldığı yer burasıdır. 7 Ocak 2020 yeni yılın başlangıcında hastalığın adı COVID-19 olarak kabul edilmiştir.

COVID-19 Yapısı

Aşağıda T.C sağlık bakanlığı coronavirüs rehberinde bulunan coronavirüs şematik yapısı olarak belirtilmiştir.

Korona Virüs İlk Nerede Tespit Edilmiştir?

Henüz bu konu ile ilgili net bir tespit yoktur. Ancak yapılan araştırmalarda bulgular, Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir.